29 Mart 2014 Cumartesi

Sarı Esirler - Pearl S. Buck

SARI ESİRLER
Orjinal Adı: The Good Earth
PEARL S. BUCK
Çevirmen: İbrahim HOYİ
Remzi Kitabevi
1971, 4. Baskı
312 Sayfa


AFD:
  Sarı Esirler; Nobel Ödülü'nü (1938) kazanan ilk ABD'li kadın yazar Pearl S. Buck imzasını taşıyan Pulitzer ödüllü bir kitap. Orjinal ismi "The Good Earth", Türkçe'ye çevirisinde ilk başta "Dost Toprak" olarak yayınlansa da sonradan "Sarı Esirler" adı ile yayınlanmıştır.

  Sarı Esirler uzun zamandır okumak istediğim ve sahaflarda aradığım bir kitaptı. Nereden, nasıl ismini duyduğumu hatırlamıyorum ama sahaftan alacağım kitaplar listesine yazmıştım. İyi ki yazmışım.

  Kitabımız Çin'de geçiyor. Geçimini topraklarından sağlayan Vang Lung ve ailesinin toprakla, kıtlıkla, açlıkla, yoklukla ve hatta zenginlik ile mücadelesi anlatılıyor.  Kendi boğazlarını doyurmaya bile zar zor yeten bir toprağa sahip olan ve babasıyla birlikte yaşayan Vang Lung için evlenme yaşı gelmiştir. Fakat zengin bir insan olmadığı için alacağı eş, sadece sarayın gözden çıkardığı hizmetkarlarından olabilir. 

   Vang Lung, babası ve eşinin zorluklarla mücadeleleri ve bir anda değişen hayatlarından sonra başlayan asıl mücadele... Kitabı tek cümle ile özetlemek gerekirse "Allah az verip aratmasın, çok verip azdırmasın" cümlesi kitaba tam manasıyla uyacaktır.  

    Bence klasik sayılabilecek güzel bir kitap, klasik sevenlere, Çin kültürünü merak edenlere ya da zorlu yaşam şartları altında geçen hayat mücadelelerini merak edenlere mutlaka öneririm. Benim tavsiye listemde üst sıralarda olacağı kesin.

Altı Çizilesi:
   İnsan daima giysisine diktiği mücevheri düşünemez. Ama, bu mücevher kaybolursa işte o zaman dayanamaz.Kitabın Tanıtımından: 
   Herkesin hayat bir roman... Sarı Esirler de yaygın ve yangn bir roman... Birbirlerinin sırtında istismar, hırsızlık, soygun, bozgun, rüşvet ve neticede menfaat kamçısını şaklatanların romanı. Romanın kahramanı belki içimizden biri. Onları romanı okuduktan sonra daha iyi tanıyacaksınız

bookpage.com
Pearl S. Buck Hakkında:
   Pearl S. Buck 26 Haziran 1892'de Batı Virginia'da Hillsboro'da doğdu. Kırk yıl Çin'de kalan bir
misyonerin kızıydı. Çocukluğu ve gençliği Çin'de geçti. 1914'te Amerika'da Virginia'da Randolph-Macon kız kolejini bitirdikten sonra tekrar Çin'e dönüp, orada bir misyonerle evlenip Nanking Üniversitesi'nde öğretmenlik yapmıştır.

   Pearl S. Buck, Sarı Esirler ile şöhrete kavuşmadan önce East Wind and West Wind (Şark Rüzgarı ve Garp Rüzgarı, 1939) romanını yayınlamıştır. 1934'te Amerika'ya dönüp misyoner eşinden boşanmış ve 1935'te yayıncısı Richard J. Walsh ile evlenmiştir.

  Yazarımız The Good Earth (Sarı Esirler) ile Pulitzer Ödülü'nü de almştır. Ayrıca John Sedges takma adıyla, Amerikan yaşamını yansıtan hikaye, romanlar da yazmıştır. 


Pearl S. Buck'un Türkçeye Çevrilmiş Eserleri:
Akrabalar
Ana
Aşk Emrediyor
Aşk Ölmez
Aşk Ufukları
Bambu
Bir Aşkın Romanı (Bir Evliliğin Romanı, Bir İzdivacın Portresi)
Birinci Karısı
Bitmeyen Gün
Bu Mağrur Kalp (Mağrur Kalp)
Büyük Dalga
Canavar Tohumu (Ejder Tohumu)
Çin Sarayı'nda Bir Bakire
Çin Ufukları
Doğu Rüzgarı Batı Rüzgarı (Şark Rüzgarı Garp Rüzgarı)
Genç Kız İhtirası
Gurbetteki Kadın
Hak Yolcusu
Hep Senin İçin
Josui
Kadın Dünyası
Kadınlar Paviyonu
Kaplan
Kırık Ümitler
Mihracenin Aşkı
Orkide
Pekin'den Mektup (Pekin Mektubu)
Sarı Esirler (Mübarek Toprak, Dost Toprak)
Sevgi Bağları
Sürgün
Şafak Vakti Seviştiler
Şakayık
Şimdi ve Daima
Unutamadığım Yıllar
Vaad
Vatan Sevgisi 
Ve Aşkı Bulamadılar

7 yorum:

 1. Arkada Kelebek Daha çok dikkatimi çekti , affedin , okundu mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blog açmadan önce okunmuştu :)

   Sil
  2. Benim de çok sevdiğim kitaplardan Kelebek. Keyifli okumalar.

   Sil
 2. Amerikalı bir yazarın Çin'de geçen bir roman yazması ilginç. Acaba Duras gibi o da Çin'de mi yaşamış?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet uzun süre Çin'de yaşamış. Babası da, ilk eşi de Çin'de misyonerlik yapıyormuş.

   Sil
 3. çok ilginç..aynı kitabı bende kutsal toprak adıyla almıştım..
  çok etkileyici bi anlatımı ve konusu vardı..birde amerikalı bi yazarın çin'e dair bu derece kuvvetli tasvirlerinin olması çok şaşırtmıştı beni ama araştırmamıştım sonrasında..
  teşekkürler bilgilendirdiğin için..

  YanıtlaSil
 4. Yazarın "Ana" ve "Kadın Dünyası" adlı eserlerini okumuştum. Çok beğendim. Bunun üzerine sahaflarda ne kadar Buck kitabı varsa aldım desem abartmış olmam. ama "Sarı Esirler"i hiç görmedim. Vardır ama bana denk gelmedi sanıyorum.
  Yazar uzun yıllar Çin de yaşadığı için Çin insanını ve özellikle kadınlarını çok iyi tanıyor.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...