7 Nisan 2012 Cumartesi

Halfeti'nin Siyah Gülü - Nazlı Eray

HALFETİ'NİN SİYAH GÜLÜ
NAZLI ERAY
Doğan Kitap
Ocak 2012, 1.Baskı
249 Sayfa
AFD:
   Halfeti'ni Siyah Gülü, Nazlı Eray'ın okuduğum ilk kitabı. Tanıtım yazısını okuyup merak etmiş ve Bursa Kitap Fuarı'nda Nazlı Hanım'ın imza günü olduğunu öğrenince, imzalı olarak almıştık. Daha önce Nazlı Eray kitabı okumadığımdan Nazlı Hanım'ın daha çok fantastik öğelerle işli bir tarzı olduğunu bilmiyordum. Bu tarz sanırım pek bana uygun gelmedi, biraz sıkıldım kitabı okurken. Sanki kitabın sonunda bir yere varamadım. :( 
   Özellikle benim beğenime uygun olmayan kitaplar hakkında konuşurken mutlaka diğer yorumları da okurum. Nazlı Hanım'ın kitapları hakkında yapılan yorumlarda o kadar güzel şeyler okudum ki; sevenleri yere göğe sığdıramamış kitaplarını. Halfeti'nin Siyah gülü hakkında da aynı tarz yorumları okuyunca anladım ki, benim bu tarz hakkında konuşmaya hakkım yok.

  Ben en iyisi kitabın konusundan bahsedeyim; kitap bir mektupla başlıyor. Mektupta yaşlı bir adam kendinden çok daha genç bir kadına aşkını, arzularını ifade ediyor.
   Romanımızın asıl karakteri olan genç kadın, Mardin'de Seyri Merdin kafede Mardin'in güzel manzarasını izlerken, 
 yaşlı adam genç kadın filmlerinin ünlü yönetmeni Luis Bunuel'le, 
  
 
Luis Bunuel filmlerinin oyuncucu Silvia Pinal'le, 


Mardin'deki Dara Harabelerinin zamanındaki Pers Kralı Darius ve kölesi Alop ile,

Erkeklerin rüyalarını süsleyen, rüya kadın Halfeti'nin Siyah Gülü ile,
TRT müzik korosu solisti Mukaddes Hanım veevlerinden kaçmış, yaşanmamış saydıkları yıllarını geri almak isteyen, Cebeci'ye gitmek isteyen fakat yolu bulamamaktan korkan ve sığındıkları gece evinde bir tabloda hapsolmuş paşa portresiyle konuşan 4 yaşlı beyle; bizi düşlerde, saraylarda, İzmir'de, Ankara'da ve Mardin'de geçen fantastik bir yolculuğa sürüklüyor.Halfeti'nin Siyah Gülü'nü Nazlı Eray'ın ağzından dinlemek isterseniz buradan izleyebilirsiniz.


Altı Çizilesi:
   "Hastanenin içinde yavaş yavaş ışıklar yanmaya başlamıştı. Ölü ampüllerdi bunlar, koridordan gelen geçen bir kaç kişinin yüzünü hafifçe aydınlatıp sonradan kendi içlerinde muammalı bir yarı karanlık yaratıyorlardı. Bir insanın geçmişi gibi bir rengin içindeydim."
    "-Yaşanmamış yıllarım varonları geri istiyorum.
     - Yaşanmamış 30 yılım var, hayatı bilemediğim..."

   "Yavaş yavaş ona doğru yürüdüm. Kayın ağacının altına gelmiştim. Ellerimden tuttu, beni kendine doğru çekti. Yavaşça sarıldı bana. Başını omzuma, saçlarıma gömdü. Bi çiçeği koklar gibi kokluyordu beni. Sanki ciğerlerine çekiyordu kokumu. Sonra yavaşça bıraktı gövdemi. Bir nehrin içine girip çıkmış gibi oldum."

Kitabın Tanıtımından:
   Aşkın siyah kadife gülü avucunuzun içinde Mardin'desiniz…

  Aşk bir rüya mı? İnsanın yüreğini titreten, içine girmek için heyecanla, bir uçak körüğünde bekler gibi beklediği, sonra koşarak içeriye girdiği bir başka dünya mı? Sanki ana karnına yeniden dönüş, orada dünyadaki ruh eşini bulmak mı?

   Büyülü şehir Mardin. İnsanın görüp geçirdiği her şeyi tuhaf bir mikserin içinde eritip bambaşka bir dünya yaratan bir uygarlığın beşiği. Antik çağların ulaşılmaz kralı Darius'un, Konservatuvar Kadınlar Korosu'ndaki sarışın tombul Meserret'e gönlünü kaptırması… Ünlü İspanyol yönetmen Luis Buñuel'e çılgınca âşık olan, Halfeti'nin siyah bir gülünün göbeğinden çıkmış eşsiz güzellikteki Rüya Kadın: Halfeti'nin Siyah Gülü.

   Bir ihtiyarın yazıp geceyarısı bir kutuya bıraktığı inanılmaz bir aşk, arzu ve tutku mektubu. Bir ihtiras mazbatası… Dört yaşlı adamın hayatın ucuna tutunup belleklerini kaybetmemek ve özgür yaşayabilmek için verdikleri olağanüstü savaş.

   Servili dar yollarında sevdanın delice koştuğu eski bir Katalan mezarlığı…
   Aldatılan bir kadının acı feryadı ve bilinmeyen dünyalardaki bir çerçevenin içindeki tutsak Paşa.
  Aşkın siyah kadife gülü avucunuzun içinde Mardin'desiniz… Nazlı Eray'ın yeni romanı Halfeti'nin Siyah Gülü'nde...
07.04.2012 tarihde farklı sitelerde "Halfeti'nin Siyah Gülü"nün  fiyatı:
Kitapadresi: 10,80 TL 
DR: 10,99 TL 
Okuoku: 11,25 TL 
Hepsiburada: 12,28 TL 
Kitapyurdu: 12,68 TL 
İdefix: 12,75 TL

Nazlı Eray Hakkında:
Ankara doğumludur. Arnavutköy Kız Koleji mezunu olup İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3. sınıftan ayrılmıştır. Yazın hayatına 16 yaşında yazdığı Mösyö Hristo isimli öyküyle başlamıştır, Gerçeküstücülük akımının niteliklerini taşıyan bu öykü çeşitli dünya antolojilerinde yer almaktadır.Kariyerinin ilerki dönemlerinde roman türüne ağırlık vermiştir. Büyülü Gerçekçilik akımının Türk Edebiyatı'ndaki temsilcilerindendir. Varlık dergisi, Cumhuriyet, Güneş, Radikal ve Akşam gazetelerinde çalışmıştır. Ayrıca aktif olarak siyaset ile de ilgilenmektedir.
Kaynak: wikipedia.com.tr
Resmi Web Sitesi: http://www.nazlieray.net/


Nazlı Eray Kitapları:
Eski Gece Parçaları
Karga Feramuz'un Aşkı
Kalbinde Kadın Taşıyan Erkekler Birahanesi
Aşkı Giyinen Adam
Tozlu Altın Kafes - Yaşamımdan Anılar
Sihirli Saray
Marilyn Venüs'ün Son Gecesi (Marilyn Monroe Ankara'da: Cursum Perficio!)
Naz ve Büyülü Bahçe
Naz ve Köşkteki Vampir
Frej Apartmanı'nın Esrarı - Usta Kalemlerden Masallar
Gece Çiçeği İstanbul
Kayıp Gölgeler Kenti
Arzu Sapağı'nda İnecek Var
Aşık Papağan Barı
İmparator Çay Bahçesi
Sis Kelebekleri
Uyku İstasyonu
Yazarların İstanbul'u
Farklı Rüyalar Sokağı
El Yazması Rüyalar
Yıldızlar Mektup Yazar
Pasifik Günleri
Halfeti'nin Siyah Gülü

7 yorum:

 1. Tanıtım için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. Nazlı Eray severek okuyanlardan biriyim bn de ancak bu yeni kitabını henüz okuma fırsatım olmadı ancak en kısa zamanda Eray kitaplarının arasında yerini alacak:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir Nazlı Eray severin bu kitap hakkındaki yorumunu okumak isterim.

   Sil
 3. Ben de hiç Nazlı Eray kitabı okumadım ama bu yıl Türk yazarlara daha fazla zaman ayırmaya karar verdim. Denenecek yazarlara Nazlı Eray'ı da ekledim gitti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fantastik öğelerle işlenmiş kurguları seviyorsanız mutlaka beğeneceksinizdir.

   Sil
 4. Kitapla ilgili blog açmak ne güzel. Hem kendiniz için zevkli hem de etrafınızı bilgilendirmek açısından çok faydalı bir iş yapıyorsunuz. Ben geçen gün bloğunuzu inceledim ve sizden esinlenerek kendi bloğuma " Kitap" etiketini ekledim. Benimki yemek üzerine.Ziyaret ederseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
 5. bu son kitabını henüz okumadım.
  nazlı eray müthiştir be.
  ve ne hayalcidir.
  ankarayı izmiri yazar bi de.
  :)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...