Okurken Sıkıldığınız Kitaplar

   Okurken çok sıkıldığınız, okumak için çaba sarfettiğiniz halde yarım bıraktığınız ya da bu kitabı hiç okumasaymışım da olurmuş dediğiniz kitaplar hangileridir?

66 yorum:

 1. AFD:
  Şu an aklıma gelen stephen King eserlerini sevmeme rağmen kaç defa başladıysam da bir türlü bitiremediğim STEPHEN KING - PETER STRAUB ortak yazımı KARA EV, bir şeyler eksik bu kitapta.
  Bence Stephen King okumaya kesinlikle bu kitapla başlanmamalı.

  YanıtlaSil
 2. Debbie Macomber-Küçük Mucizeler Dükkanı
  Kitabı dün bitirdim.Okunmaya okunuyor ama okumazsanız da bir şey kaybetmezsiniz.Yazarın 'mucize' diye tabir ettiği sözde mucizeler sizi vurmuyor,basit kalıyorlar belki de anlatımdan kaynaklanıyor bunlar.Ve belirtmem gerekir ki kitabın hiç bir edebi değeri yok,bestseller deyip de büyük beklentiler içine girmeyin(:

  YanıtlaSil
 3. MRW:

  REFİK HALİD KARAY – 2000 YILIN SEVGİLİSİ
  Romanı okumaya başladım ama yazarın dili beni o kadar yordu ki tamamlamam mümkün olmadı. Çok fazla eski Türkçe sözcük kullanılmıştı. Ayrıca 150. sayfaya gelmeme rağmen hala asıl konuya girilmemişti. Refik Halid Karay kesinlikle büyük bir usta, belki eski Türkçe ile arası iyi olanlar için güzel bir kitap olabilir çünkü diğer sitelerde iyi yorumlar da almış olduğunu gördüm.

  ELİF ŞAFAK - FİRARPEREST
  merak ettiğim için okuduğum bir kitaptı. Elif Şafak'ın kendi köşe yazılarından derlediği bir kitaptır Firarperest. Ayrıca kitap akıcı değildi, bence Elif Şafak'ın çok daha okunası, güzel kitapları var.

  ALBERTO VAZQUEZ FIGUEROA - TUAREG
  Konusu çölde geçiyor Tuareg'in. Kitapçı süper bir kitaptır diye sattı bize fakat ben hiç beğenmedim zaten yarım kaldı. Hiçbir şey anlamadım, çok değişikti, pek tavsiye ettiğim bir kitap olmadı malesef.

  JASPER KENT - ONİKİ
  hayal kırıklığı, çok kötüydü, asla tavsiye etmiyorum boşa zaman kaybı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amacım asla eleştirmek değil, ancak Jasper Kent - On İki 'yi çok beğendiğimi söylemek istedim :)

   Sil
  2. :) eleştiri olarak almadım zaten :) ne demek, bunu yazmanız bile bizim istediğimiz bir şey, bir kitabı beğenenler de olur beğenmeyenler de.
   belki neden çok beğendiğinizi yazarsanız, okumak isteyenlere daha çok fikir verebilir :)

   Sil
  3. elif Şafak'ın hangi kitabını alsam elimde kaldı. Nedense frekansını tutturamadım bir türlü.

   Sil
  4. +Burcu Önaldı, ben de çok methedilen "baba ve piç" kitabını yarım bıraktım. Mesaj kaygılı ve zorlama tümceler çok sıkıcıydı. tek okuduğum kitabı "aşk"..

   Sil
  5. Murat Menteş - Ruhi Mücerret kitabı bitirdim ama sırf yarım kitap bırakmayı sevmediğimden, hikayeler bana fazlasıyla absürd ve zorlama geldi..

   Sil
 4. Dostoyevski-Karamazov Kardeşler
  Orhan Pamuk-Kar
  Jostein Gaarder- Sofinin Dünyası
  Elizabeth Gilbert-Ye Dua Et Sev

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. nergis hanım karamazov ve sofinin dünyası okumalık degil y

   Sil
  2. Sofi'nin Dünyası'nı çok beğendiğimi söylemek isterim.Felsefik bir roman olduğu için beğenilmemiş olabilir :)

   Sil
 5. aklından bir sayı tut -john verdon
  elif şafak -aşk
  anna karenina-tolstoy

  YanıtlaSil
 6. Aslı Erdoğan Taş bina ve diğerleri
  Meave binchy aşk bir kere

  YanıtlaSil
 7. Heather McELHATTON - Şahane Hatalar
  Ben hayatımda böyle gereksiz bir kitap görmedim, bilmedim, okumadım. aslında çok farklı bir tarzı olan "şöyle düşünüyorsan şu sayfaya, böyle düşünüyorsan bu sayfaya git" seçenekleriyle insana kendi kurgusunu oluştumasına olanak sağlaması evet, artı bir özellik. fakat kitabı bir kızın gözünden okuyorsunuz. ve erkeklere bu sıkıcı geliyor. şahsen bana geldi. ayrıca yaklaşık 15-20 sayfa okuyorsunuz. sayfadan sayfaya geçiyorsunuz. kız her hikayenin sonunda ölüyor. ee ne olacak şimdi deyip bakakalıyorsunuz. okumayın, okutmayın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de aldım bu kitabı, bir gaflete gelip. İlk tercihimde kız öldü, ikinci tercihimde yine kız öldü. Ne yapsam ölüyor bu kız. Ben bu akılla hayatta nasıl kalmışım ona şaşıyorum :)

   Sil
  2. Aynen ben. Bende 3 kere farklı senaryolarda okumaya çalıştım ama kitabın ilk 60 sayfasında ölmeyi hep başardım. Bir kitapta ilk defa verdiğim paraya acıdım.

   Sil
  3. =)) kitabın tamamında zaten ölüyorsunuz farklı bir sonu yok ki... ya mutlu oluyorsunuz ölüyorsunuz, ya birini öldürüyorsunuz sonra intihar ediyorsunuz, veya öldürülüyorsunuz... bana bu kitap yayınevindeki şeker editörümden gelmişti, oku bana bildir dediğinde üç kez öldüğümü, ne kadar istikrarlı olduğumu söyleyip gülüşmüştük... ama açıkcası bende bu kitaba para vermediğim için sevinenlerdenim... ama April ın kitaplarınıda ayrı bi severim =))

   Sil
 8. Murathan MUNGAN - Üç Aynalı Kırk Oda
  Murathan MUNGAN - Şairin Romanı

  Murathan Mungan - Üç Aynalı Kırk Oda'ya yıllar önce başlayıp bitirememiştim.

  Buna Rağmen son kitabı Şairin Romanı çıkınca dayanamayıp aldım ve bitirebilmek için uzun süre direndim ama başaramadım. Olayların kopup da beni içine çekeceği sayfayı bekledim durdum ama yarısına gelemeden bıraktım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şairin Romanı benim hayatımda okuduğum kitaplar arasında belki de en iyisiydi. Bitmesin diye yavaş okumaya çalıştım, her cümlesini uzun uzun çiğnedim yutmadan önce...

   Sil
 9. Meleğin Oyunu carlos ruiz zafon isimli yazarın aslında herkes çok övüyor çok satanlar listesine girmiş ama açıkçası beni sarmadı kurgusu sırf yarım bırakmayı sevmediğim için zorla bitirdim normalde kitapları en geç bir haftada bitiririm bu kitabı 7 ayda zor bitirdim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. rüzgarın gölgesine resmen aşık olmuştum =) meleğin oyununuda çok çok uğraştıktan sonra int. den temin etmiştim ama hala okumadım... okuduktan sonra yine bu yorumun altına yorum yazmak isterim, ama 7 ay da pek bi uzun süreç okuyamamak için, umarım bende hayal kırıklığına uğramam...

   Sil
 10. Siyasi kitaplar'ın büyük çoğunluğu.

  YanıtlaSil
 11. Nermin Bezmen- Bizim Gizli Bahçemizden

  YanıtlaSil
 12. Elif Şafak - Mahrem

  gerçekten gereksizdi. Bir daha okumayacağım diyorum yine elif şafak okuyorum. Başıma silah dayayan varda ben mi göremiyorum :)

  Gabriel Garcia Marquez - Yüzyıllık yalnızlık

  Çok fazla övgü aldığı için okumaya başlayıp bitiremediğim kitaplardan biri. kim kimin çocuğu belli değil. Halasından hoşlanan mı dersin toprak yiyen mi? bana göre yüzyıllık rezillik.

  H. G. Wells - Görünmez adam

  çok vasat değil ama okunacaklar listesinde ilk başa oturmaz. Okunmadığı için çok şey kaybedilmeyecek kitaplardan biri.

  Kürşat Başar- Baş ucumda müzik

  Benim gibi Kürşat başarın kibarlığına hayransanız, kitabını okuyup düşüncelerinizi değiştirmeyin derim. Sıradan aldatan kadın profili beğenmedim. Daha sonra adını hatırlamadığım bir denemesini yarım bıraktığımı da belirtmeliyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elif Şafak ve Marquez için aksini düşündüğümü söylemeye bile gerek duymuyorum ancak Baş Ucumda Müzik benim için o kadar da sıkıntıdan patlanacak, zor bitirilecek bir kitap değildi. Okunmasa da olur, o ayrı...

   Sil
  2. Elif şafak ustam ve ben i okudum.. Sonlarına doğru baymaya başlıyor ama güzel bir kitaptı.

   Sil
 13. Şu anda aklıma gelenler (geldikçe yazarım artık :)
  bitiremediğim kitaplar
  Robin Sharma-Ferrasisini Satan Bilge
  Dostoyevski-Karamazov Kardeşler
  Virginia woolf-Kendine Ait Bir Oda (bunu okumak için hala çabalıyorum)

  Okudum ama ne kazandım anlamadığım kitaplarda şu anda tek aklıma gelen kitap:
  Gabriel Garcia Marquez-İyi Kalpli Erendira

  YanıtlaSil
 14. Şu ana kadar okumaya başlayıpta biteremediğim tek kitap;
  Sofi Oksanen=Araf
  İlk defa bir kitaba para verdiğim için acıdım...

  YanıtlaSil
 15. Bakirenin Aşığı - Philippa Gregory

  Koku - Patrick Süskind

  Zar Adam - Luke Rhinehart

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bakirenin Aşığı neyse de, Koku'yu okurken sıkıldınız mı gerçekten?

   Sil
  2. Evet. Gerçekten sıkıldım. :) Şaşırmayın lütfen. Bir kitapta herkes aynı şeyi arayacak/bulacak değil ya. Koku'nun özgünlüğünü takdir etsem de, okurken o karanlık dünyada boğuldum.

   Sil
 16. orhan pamuk - kara kitap ne kadar sıkıcı olursa olsun bir kitabı bitirmek için çaba sarfederim mutlaka...ama kara kitapta bu çabayı sarfedemedim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kara Kitap ve peşinden Yeni Hayat. Okuma tarihimde kilometre taşlarıdır, neyse ki erken karşılaştım bu kitaplarla...

   Sil
 17. Oğuz atay - Tutunamayanlar
  Sorunu kendimde arıyorum. Çünkü olumsuz bir yorum görmedim şimdiye kadar. 200 küsürlü bir şey okuYABİLDİM. Ama bir yerde bir alıntı gördüğümde kitaptan hoşuma gitmiyor da değil. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Normalde elime aldığım kitabı bitirmeden bırakamam ama bu kitabın henüz sonuna ulaşamama rağmen alıntıları çok hoşuma gidiyor.

   Sil
  2. En sevdiğim ve okumaktan asla sıkılmayacağım kitap Tutunamayanlar. Neden bitiremediniz ya cidden merak ettim :)

   Sil
 18. Mario Levi / İstanbul Bir Masaldı.

  Güzel kitap ama anlatım fazla lirik. Bir de karakter yoğunluğu çok fazla. Gerek dildeki aşırı lirizm gerekse karakterlerin yoğunluğu kitabın içine girmeyi engelliyor. Beni çok zorladı. Defalarca denediğim halde, yarılayamadım dahi. Ancak yine de azmedip bitirmeyi düşünüyorum. Kitaplığımda yarım kalmış bir kitap beni çok rahatsız ediyor.

  YanıtlaSil
 19. ayh, insanların yorumlarına yorum yapmaktan buralara kadar zor geldim vallahi =)) ah şu zevkler...

  neyse benim okuyamadıklarıma gelince,
  inci gibi dişler - zadie smith
  (ablacım abicim nedir bu kitap böyle, sen aylarca didin uğraş kitapevlerini talan et, hala da arkadaşlarının espri konusu ol, gitmiyor kitap, kırk defa elime aldıysam cıx 41 de yine bırakıyorum... sorun bende ama kesin yoksa insanlar niye bilmem kaç sayfalık müsvettesine bile bi dünya para bayılsın ki? dimi =))

  iki cami arasında aşk - mürvet sarıyıldız
  (yarıda bıraktırdı resmen kendini! mimar sinan'a karşı inanılmaz bir antipati oluşturdu kitap bende, eşinin duygularını bile düşünmeyen, alışır modunda gezen bir insan olmamalı diyorum hala rahmetli için... ve yayınevlerine de popülerite doğrultusunda yalan yanlış, bilip bilmeden yazılan her texti okuyucuya sunup sunmamak konusunda biraz daha ince düşünmelerini rica ediyorum, kendimce...)

  bi de şu çik-litler beni kahrediyor, vampirleri de atlarsam çok ayıp etmiş olurum... en çok da yeni nesilin bunlara tutkuyla bağlandıklarını gördükçe daha bir kahroluyorum...

  işte böyle şimdilik...
  sevgiyle,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. iki cami arasında aşk reklamı çok yapılan ama çok basit bir kitap edebi yönü sıfır

   Sil
 20. Haruki Murakami'nin tüm kitapları ama en çok da Zemberekkuşunun Güncesi. Kitap bitti ama ben de bittim. Rahat bir 15-20 gün dolaştı elimde.

  YanıtlaSil
 21. Muz Sesleri okumak için zorladım kendimi.Çok sıkıcı geldi bana.Okumazsanız bir şey kaybetmezsiniz.

  YanıtlaSil
 22. sinan akyüz/piru

  tamamen sokak ağızıyla yazılmış, hiç bir edebi değeri olmayan, klişe betimlemelere yer verilmiş, kahramanlarını ruh halini okuyucuya geçirmekten yoksun, basit,amatörce kaleme aınmış,baştan savma yazılmış bir kitap..tamamen vakit kaybı hiç beğenmedim..ve şunu anladım ki sinan akyüzün gerçek bir kitap yazarı olmak için daha kırk fırın ekmek yemesi gerek...

  YanıtlaSil
 23. Okurken sıkılmak değil de bana göre edebi anlamda hiç bir değere sahip olmayan kitapları yazayım. Canan Tan. Bana göre o bir yazar değil.
  İki Minare Arasında Aşk. Bu gerçekten bir eser midir?Cin Ali serisi daha okunacak bir kitaptır.

  YanıtlaSil
 24. hazin bir aşk ...tarihi aşk olduğu için sıkıldım

  YanıtlaSil
 25. zülfü livaneli hiç sıkmazdı, önyargıyla başladım diyemem asla..
  ama;
  bir kedi, bir ölüm,bir adam...
  cidden hiç sarmadı beni.

  YanıtlaSil
 26. hem okumak istemiyorum sıkılıyorum hemde okuduğumda eğer odaklanmışsam gidiyor.bu nasıl karmaşık bir kitaptır demekki konuya ilgi duyuyorum ama konu fazla uzatıldığı için sıkılıyorum....babilde ölüm istanbulda aşk

  YanıtlaSil
 27. ZAMAN YOLCUSUNUN KARISI

  Kendimi 2 ay kadar zorlasam da ve sonunu merak etsem de bir türlü bitiremedim. Çok kitapsız kaldığım zamanlar da belki tekrar bir şans verebilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hiç yorma kendini filmini izle sonunu eğlenerek öğrenmiş olursun.

   Sil
 28. Elif Şafak - Aşk 3 kere denedim hepsinde de yarım kaldı.

  YanıtlaSil
 29. manyaks bir kitap okuru olarak şimdiye dek sıkıldığım kitap olmadı.
  deli gibi okurum bütün kitapları.
  :)

  YanıtlaSil
 30. Nazan Bekiroğlu - Nar Ağacı
  İsmini ilk defa şehrime imza gününe geldiğinde duymuştum(gitmedim). Merak ettim nasıl bir yazardır falan derken internetten Nar Ağacı kitabının yorumlarına baktım olumsuz yorum göremedim, herkes tavsiye ediyordu ama dostlarım eline aldığı kitabı aynı gün bitiren biri olarak 10 günde zor okudum(bitirebilmek için hızlı okuyordum, bitsin de başka kitaba geçeyim diye, başladığım bir kitabı yarım bırakma huyum yoktur) vesselam.

  YanıtlaSil
 31. Ev Erkeği-Ad Hudler
  Can yayınlarının geçen seneki 5TL kampanyasında kitabın arkasını okuyup almıştım. Sıkıldım mı aslında sıkılmadım ama okumasaymışım da olurmuş, yapacak hiç bir şey bulamazsanız okuyabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 32. Elif Şafak-Bitpalas
  Baba ve piç dışında elif şafak'ın kitaplarını pek sevebildiğim söylenemez, zorlama popularizme hitap edebilmek için gündemde ne varsa onun üzerine yoğunlaşıp yazmaya zorlamış gibi geliyor.
  Canan Tan- Yüreğim Seni Çok Sevdi
  Piraye'nin ardından okuyup ilk 30 sayfasında "e aynısını yazsaymış" dediğim, fazlacana pembe gelen bir aşk hikayesi.. okunmasa da olur gibi
  Anyo Seton-Yeşil Karanlık
  kapak yazısına kapılıp aldığım, okumak için can çekiştiğim kişileri, dönemleri bir türlü kafamda oturtamadığım beklentimin çok altında okunmasada olurmuş diye düşündüğüm kitap. (verdiğim paraya acıdım desem yeridir.)
  Emile Zola-Nana
  her seferinde bu sefer bitircem diye başladığım ama ilk 50 sayfasının ötesine geçemediğim ama halen de merak ettiğim kitap.

  YanıtlaSil
 33. ece temelkuran'ın "düğümlere üfleyen kadınlar" kitabı yazara hakaret ama gerçekten berbattı

  YanıtlaSil
 34. Elizabeth Gilbert - Ye Dua Et Sev
  Gogol - Ölü canlar
  Gretchen Rubin - Mutluluk Projesi - Ev

  YanıtlaSil
 35. Balzac - Top oynayan kedi mağazası

  Betimleme betimleme betimle betim bet bet bat bat bad

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. balzac ın zaten kitap yazma olayı betimlemeden ibaret. eğer kitap okurken fazla hayal kurmayı sevmiyorsanız Onun bütün kitaplarını okumakta zorlanırsınız.

   Sil
  2. Aynen vadideki zambak da öyle.. Sayfalarca betimleme biteremedim :(

   Sil
  3. Ferrarisini satan bilge gereksiz bir kitaptı bence de.

   Sil
 36. Shawn Harris-Bira Kadın ve Şahane Hatalar (20 liram bosuna gitti onun yerine çok daha güzel bir kitap alabilirdim)

  John Katzenbach-Şizofren (Profesör ve Psiko-analist kitaplarını büyük bir merakla okumus ve çok beğenmiştim.Neden bilmem bu kitabını zar zor bitirdim)

  YanıtlaSil
 37. debbie macomber'ın bütün kitapları diyebilirim kısaca. daha ilk kitabını okuduğumda çok saçma gelmişti, ama bütün kitaplarını tek seferde almak gibi bir salaklıkta bulunduğum için diğerlerini de okudum. her kitapta daha da kötüleşiyor. bir de bestseller olacak! hani evet her bestseller çok güzel olmayabilir (hatta çoğu) ama enazından kendini okutan bir kitap olmalı değil mi? yaşım burada belirtmek istemeyeceğim kadar küçük olsa da ben bu kitaptan çok daha iyisini hiç zorlanmadan yazabilirim. ben düştüm bu hataya, siz düşmeyin, okumayın, okutmayın :)

  YanıtlaSil
 38. Dünyaca ün yapmış, en önemli ve okunması gerekenler listesinde bulunan iki yazarın iki eseri maalesef beni okurken sürükleyemedi.

  Ernest HEMINGWEY - Yaşlı Adam ve Deniz

  Amin MAALOUF - Ölümcül Kimlikler

  Belki diğer kitaplarını okusam yazarlara olan algım değişecek. Özellikle "Semarkand" eserini okumak istiyorum. Fakat bilinçaltıma kötü kodlandı sanırım bu iki yazarımız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaşlı Adam ve Deniz'e son 20 sayfası olmasa 4/10 derdim sırf son kısımların hatrına 6/10 diyorum.Bence hiç sürükleyici bir tarafı yok açıkçası büyük puntolarla basılmış bir kitap olmasına karşın çok zor bitirebildim.Şahsen 100 temel eser arasında olmayı bu kitaptan daha fazla hak eden eserler var diye düşünüyorum.Konu çok güzel ancak yazar bunu çarpıcı bir biçimde aktaramamış.Bunu yazan Jack London olsa eminim çok daha farklı bir macera olurdu.

   Sil
 39. taaa lisedeyken goethe nin faust unu okumaya çalışmıştım. resmen sırtımda elli kilo yük taşıdım onu okuyuncaya kadar. ben bu okumakta zorlanılan kitaplar konusunda şöyle düşünüyorum: kişinin algı seviyesine göre bazı kitaplar ağır ,yavaş, sıkıcı gelebiliyor,bazıları çok basit bu ne ya dedirtebiliyor insana. bi dönem okuyamadığım (zorlandığım için) fakat daha sonra elime alınca bunu mu okuyamamışım dediğim çok oldu. naçizane fikrim budur.

  YanıtlaSil
 40. Okuduğum çoğu best seller da aynı şeyi hissetmişimdir.en son ateşböceğiyolunu okumuştum,vakit kaybı tek kelimeyle.artık kitap seçerken çok satanlara bakmıyorum.

  YanıtlaSil
 41. Sarah Lotz - Üç

  D&R çok satanlarda görmüş ve açıkçası kapağı falan hoşuma gittiğimi için satın almıştım. Ayrıca konusu da cidden ilgi çekiciydi. Günde en az 200 sayfa okuyan ben bu kitap da haftada 30 sayfa anca okuyabildim. Sürekli ağız değişimi yapıyor ve kim neyi anlatıyor çözmekte zorlanıyorum. Zaten değişik bir dilde yazılmış akıcı değildi. Hala aklımda neden diye sorular var ama cidden çabalasam da okuyabileceğimi sanmıyorum. Ortalarında bırakmıştım kitabı o kadar karışık yazılmış ki. Tavsiye etmem zaten bu kitap bence çok satan deyip aldanmayın. Bence çoğu kişi kapağına aldanıp almıştır bence.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...