30 Mart 2012 Cuma

Bu Manzarada Kitap Okunmaz mı?

Okunur tabi ki, hatta kitap okunacak en güzel manzaralardan biri burası...

   Bu manzara Çanakkale Mehmet Akif Ersoy İl Halk Kütüphanesi'nin pencerelerinden, balkonlarından görünüyor.

   Kütüphane Haftasında sizlere ilimizin kütüphanesini tanıtmak istedik. Sürekli kendi kitaplığından kitap okuyan bizi bile şehir kütüphanemiz çok etkiledi. Hemen üye olup bu güzel ortamda kitap okumanın keyfine vardık. 

Kütüphanelerimiz kitapseverleri bekliyor...

   Kütüphane Müdürümüz Sn. Osman Zeki Coşar Bey'le pazartesi günü yapılan Kitap Okuma Etkinliği'nde tanışmıştık. Sağolsun etkinliğe gelen herkesle tek tek ilgilenmiş ve kütüphaneye davet etmişti. Biz de Osman Bey'i kütüphanede ziyaret ettik.
   Osman Bey ve güleryüzlü ekibi kütüphanemizle çocuklarıymış gibi ilgileniyorlar, kitap ve okuyucu sayısını arttırmak için sürekli çalışıyorlar. Kendi imkanlarıyla, imkanlarının yetersiz kaldığı yerlerde sponsor firmalarla kütüphenemizi güzelleştirmeye ve geliştirmeye çalışıyorlar.
   Osman Bey'le bol bol konuştuk yaptıkları etkinliklerden, sergilerden ve yapmak istediklerinden... Bu güne kadar yapılanlar çok güzel, bir de gelecek planlarını hayata geçirebilirlerse Çanakkale'yi çok güzel günler bekliyor.


 Her yaştan bireyin yararlanabileceği kaynaklara sahip kütüphanemizi tanıyalım.

 
ÖDÜNÇ KİTAP VERME BÖLÜMÜ

   Bu bölümde sürekli güncel kitaplarla yenilenen, yerli/yabancı roman, hikaye, deneme ve şiirler var. Kütüphaneye üye olduktan sonra bu kitapları 15 gün süreyle alabiliyorsunuz.


 
SÜRELİ YAYINLAR VE BİLGİ ERİŞİM SALONU
   Kütüphanemizin bu bölümünde süreli yayınlara (14 adet yerel gazete, 123  adet süreli yayın aboneliği bulunmaktadır. ) ulaşabilir ve bilgisayarlardan ücretsiz olarak yayalanabilirsiniz.


MÜRACAAT ESERLER BÖLÜMÜ
   Bu bölümde ansiklopediler, sözlükler ve yıllıklar gibi başvuru kitapları yer almaktadır. 
GAZETE OKUMA BÖLÜMÜ

ÇOCUK BÖLÜMÜ
   Kütüphanemizin en güzel yerlerinden biri. Cıvıl cıvıl renkli bir ortam. Hangi çocuk böyle bir ortamda kitap okumak satranç oynamak istemez ki? 


 Masallar, hikayeler, romanlar... 
Kütüphanenin hiçbir yeri boş bırakılmamış her yer kitap.


Çocuklarımızın ücretsiz yararlanabileceği bilgisayarlar.


Satranç ve Tv Bölümü

   Bu bölümde Çanakkale Güzel Sanatlar Lisesi'nin sergisi de vardı. Gerçekten çok güzel çalışmalardı. Gençlerimizin bu kadar yetenekli olduğunu görmek gerçekten umut verici.
OKUL ÖNCESİ BÖLÜMÜ
Okul Öncesi yaş grubuna uygun bir ortam ve kitaplarla çok güzel bir bölüm oluşturulmuş.


GÖRME ENGELLİLER İÇİN BİLGİ ERİŞİM SALONU
   Kütüphanenin bu bölümünü görünce çok mutlu olduk. Görme engelli yetişkin/çocuklarımız için çok güzel bir ortam hazırlanmış. 
   Burada görme engellilere uygun internet bağlantılı bilgisayarlar, 5000 Sesli Kitap kaydı olan arşiv, 50 adet CD çalar, Breil Alfabesi ile yazılmış kitaplar ve süreli yayınlar var.


   Çanakkale Mehmet Akif Ersoy İl Halk Kütüphanesi kitap sevgisini aşılamak için sürekli olarak etkinlikler ve yarışmalar düzenliyor, o etkinlikleri ve yarışmaları da başka bir yazımızda sizlerle paylaşacağız.   Çanakkale Mehmet Akif Ersoy İl Halk Kütüphanesi Web Sitesi: http://www.canakkalekutup.gov.tr/
   Bizler artık kütüphanemizin hem üyesi hem gönüllüsüyüz, yapılacak olan her etkinlikte olmak istiyoruz.


Kütüphanelerimiz sizleri bekliyor...
Lütfen çocuklarınıza kütüphane ve kitap sevgisini aşılayın, kütüphanelerimizi ıssız bırakmayın...

23 yorum:

 1. güzel bi paylasım olmus bu arada ben zaten takıpteymısım sızı cok ılgınc:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili bricit beğendiğinize sevindik, bu arada mantığınız istemiyor ama gönlünüz bizimle :)

   Sil
 2. Gayet güzel bir kütüphane ve manzara da bir okadar güzelmiş.İyi okumalar o halde:)

  YanıtlaSil
 3. Bayıldımmmmm nasıl güzel fotoğraflar bunlar, çok imrendim beyaz kitaplık... :)))
  Keyifli okumalar.

  YanıtlaSil
 4. fotoğraflar harika dimi ama :) katılıyoruz. her ilde var kütüphane ama buradakinin konumu, manzarası bir başka :) şanslıyız yani :)

  YanıtlaSil
 5. çok güzel huzurlu bir ortama benziyo.hele o deniz manzarasına karşı olan yerde olmayı ne kadar çok isterdim şimdi.şöyle dumanı üzerinde çayınla, eline kitabını alıp mis gibi denize karşı kitap okumak ne güzel olurdu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kütüphanenin her penceresinden deniz görülebiliyor :) harika bir yer. biz de bundan sonra dediğiniz gibi çay kahve eşliğinde gidicez kitaplarımızla beraber.

   Sil
 6. ne güzel bir kütüphane bayıldım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet deniz ah pardon boğaz manzaralı :) :)

   Sil
 7. çok çok şanslısınız bizim kütüphaneyi de ben çekeyim içiniz acısın:((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eylem Hanım, belki vatandaş olarak imza, şikayet veya yazı gibi şeylerle tepkinizi belirteniz ? bilemiyorum belki bir tadilat, resterasyon, yenilik falan olamaz mı? Türkiye'de bu işler nasıl yürür biliyoruz ama belllki işe yarayabilir?

   Sil
 8. Kütüphane değil sanat-gençlik merkezi. Överme kısmını ayrıca beğendim. Ankara'daki eski bir bina, bayağı kasvetli. Okuma salonu Harry Potter'daki yemekhaneye benziyor :)

  YanıtlaSil
 9. çok güzel bir yer.osman bey e tebriklerimi iletiyorum.ayrıca beyazkitaplığa da paylaşımları için teşekkürler.ilk fırsatta kütüphaneye uğrayacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler Hasan Bey :) Osman Bey'e de gerçekten tebrikler, çünkü hepimiz biliyoruz her şey devletten malesef beklenmez. Osman Bey de işte beklemeyen, çabalayan, emek harcayan yöneticilerden biri.artık biz de gönüllü olarak bundan sonra hep Osman Bey'in yanındayız :)

   Sil
 10. memleketimin her yeri çok güzeldir. Nasıl da özlemişim Çanakkalemi bir duygulandım bak=)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. buyrun gelin Çağla Hanım, kordon da yenilendi, cafeler falan.. harika oldu, görmelisiniz :)

   Sil
 11. bu arada ne kadar da gelişmiş öyle kütüphane helal olsun

  YanıtlaSil
 12. Yakında Muğla'dan Çanakkale'ye taşınacağız kısmetse, bu yazı istek ve heyecanımı katlıyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muğla Üniversitesi'nde okumuş biri olarak, iki şehri de çok sevdiğimi söylemeliyim. Emin olun Çanakkale, Muğla'yı aratmayacaktır. Muğla merkez gibi küçük ama sevimli, Muğla merkezden farklı olarak deniz kıyısında. Muğla gibi etrafında gidecek gezilecek çok fazla yer var.

   Kaz Dağları yazımıza da bir göz atın isterseniz :)
   http://beyazkitaplik.blogspot.com/2012/07/ayazma-mesire-yeri-kaz-daglar.html

   Şimdiden hoş geldiniz.

   Sil
 13. Teşekkürler, bu hafta ev bakmak için orada olacağız, dilerim içimize sinen bir yer buluruz. Biz 7 senedir Köyceğiz'deyiz aslında ve ormanın ortasında yaşıyoruz denilebilir; artık şehir hayatını biraz özledik. Elbette İstanbul keşmekeşine dönmeyi düşünmüyoruz ama biraz sakin ve doğal güzelliği olan, ayrıca ailevi nedenlerden dolayı mümkün olduğunca İstanbul'a yakın bir yer olarak Çanakkale'ye karar verdik. Eğer taşınırsak, bu kütüphanede er geç karşılaşırız diye tahmin ediyorum...
  Şimdiden hoşbulduk :)

  YanıtlaSil
 14. Perşembe gününe kadar Çanakkale'deyim. Yardımcı olmamızı istediğiniz bir konu olursa, elimizden geleni yaparız. afdmrw@gmail.com'dan da bize ulaşabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 15. Teklif etmeniz bile yeter, çok teşekkürler, ne kadar naziksiniz...

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...