15 Ocak 2019 Salı

Anılı Kitaplar Serisi - Altan Öymen

ALTAN ÖYMEN
ANILI KİTAPLAR
Bir Dönem Bir Çocuk
Değişim Yılları
Öfkeli Yıllar
... Ve İhtilal
Umutlar ve İdamlar
ALTAN ÖYMEN
Doğan KitapAFD:
     Altan Öymen ile tanışmam yıllar önce bir Ankara gezisinde oldu. Mâlum Çanakkale'de bir iki sahaf var onlarda da bulunan kitaplar sınırlı, biz de eşimle ne zaman İstanbul, Ankara ya da Bursa'ya gitsek sahaf sahaf dolaşırız. O gün elimiz kolumuz kitap dolu Adilhan Pasajı'nda gezerken yanımıza bir teyze yaklaştı, ayak üstü kitaplardan sohbet ettik. Tam ayrılırken "Yakın tarihi anlamak için Altan Öymen okuyun" dedi. Ben de o an notlarımın arasına aldım Altan Öymen ismini. O zaman "Ve İhtilal" adlı kitabı yeni çıkmıştı ama ben ne bu kitabın bir serinin parçası olduğunu ne de Altan Öymen'in donanımlı geçmişini biliyordum.

   Yakın tarih konusunda eksiklerim olduğunun farkındaydım, bu konuda okumalar yapmak istiyordum. Teyzemizin tavsiyesine de uyarak Altan Öymen'i ve kitaplarını araştırarak ilk kitabı Bir Dönem Bir Çocuk'u aldım. İyi ki o gün teyze bizi bulmuş ve muhabbet etmişiz.

     Altan Öymen bir dönem CHP genel Başkanlığı da yapmış olan gazeteci kökenli bir siyasetçi. Şu an için beş kitap olan serisi, Anı kitapları olarak geçiyor. Öymen bu seride 1930 yıllardan başlayarak hem kendi hayat hikayesini hem de o dönemlerdeki Türkiye’yi ve Türkiye’yi etkileyen tüm Dünya gelişmelerini anlatıyor.

    Altan Öymen CHP'li dediğim için, tüm olaylara sol görüşüyle bakıp o şekilde okura empoze etmeye çalıştığını düşünmeyin sakın. Çünkü Altan Bey, anlattığı tüm olayları farklı görüşten kesimlerin anılarıyla, farklı gazetelerle hatta meclis tutanaklarıyla destekliyor. Bana göre oldukça tarafsız bir şekilde yakın tarihimizi anlatmış.

   Yakın tarihimizi merak edenler için çok güzel bir başlangıç serisi. Altan Öymen’in bu seride yararlandığı kaynak kitaplardan ilgimi çekenleri de daha fazla araştırma yapmak için not aldım. Vakit buldukça onları da okumak istiyorum.


atgb-press.eu
Altan Öymen Hakkında:
   İstanbul’da 1932 yılında doğan Altan Öymen, ailesinin Ankara’ya taşınması nedeniyle ilk ve ortaöğrenimini Ankara’da tamamladı. Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. On sekiz yaşından beri gazetecilik yapan Altan Öymen, "Ulus", "Akşam", "Cumhuriyet" ve "Milliyet" gazetelerinde yıllar boyunca muhabir, röportajcı, yönetici, yazar ve başyazar olarak çalıştı. Anka Ajansı’nı kurdu. Yurtiçindeki ve yurtdışındaki radyo ile televizyonlara haber yayınları ve belgeseller hazırladı. Almanya’da basın ataşeliği görevinde bulundu. 1961 yılındaki Kurucu Meclis üyeliğinden başlayarak politikada da görevler aldı. Milletvekilliği, bakanlık, parti ve grup yöneticiliği yaptı. Altan Öymen’in politikadaki son görevi CHP genel başkanlığıydı.
Kaynak: Kitapyurdu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...